Botoks nie tylko na zmarszczki – bruksizm

Botoks nie tylko na zmarszczki – bruksizm

Bruksizm, czyli tzw. ciągłe zaciskanie i zgrzytanie zębami dotyczy wielu osób. Przypadłość ta może istotnie wpływać na stan zdrowia pacjenta, dlatego warto poddać się zabiegowi z użyciem botoksu, który pomoże rozwiązać ten problem. Czym jest bruksizm i jak się go leczy? Dlaczego warto poddać się zabiegowi w gabinecie lekarza medycyny estetycznej?

Czym jest bruksizm?

Bruksizm staje się problemem zwłaszcza w nocy. To nieświadome zgrzytanie zębami będące wynikiem zaciskania szczęki. Mimowolne ruchy oraz tarcie zębami często prowadzą do objawów bólowych, takich jak ścieranie szkliwa czy dotkliwy ból głowy.

Osoby zmagające się z tym schorzeniem zaczynają odczuwać ból zębów, nadwrażliwość na spożywane napoje oraz częste bóle głowy, których nie należy mylić z migreną.

Botoks - Medycyna estetyczna w Olsztynie

Przyczyny bruksizmu – z czego wynika przypadłość?

Przyczyn może być co najmniej kilka, jednak lekarze najczęściej wymieniają niską odporność na stres. Duże znaczenie mogą mieć także występujące u pacjentów wady zgryzu, a nawet obecność pasożytów w organizmie.

Dlaczego powinno się go leczyć?

Nieleczony bruksizm nie tylko negatywnie wpływa na komfort życia, ale również może powodować szereg ubocznych skutków zdrowotnych, m.in. rozchwianie zębów w szczęce. Mięśnie żwacze mogą pracować asymetrycznie, a w stawach powstają zwyrodnienia. Co więcej, zostają odsłonięte szyjki zębowe, istotnie wpływając na komfort życia.

Z tej przyczyny warto jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą i zasięgnąć rady w gabinecie lekarza medycyny estetycznej, co pozwoli wyeliminować problem w perspektywie średnio- oraz długoterminowej.

Specjaliści zajmujący się leczeniem bruksizmu

Z problemem, jakim jest zgrzytanie zębami w nocy, należy zgłosić się do odpowiedniego lekarza, który zbierze wywiad i zaleci terapię. Poddanie się leczeniu jest konieczne w celu zatrzymania postępujących skutków. W przeciwnym razie nieleczony bruksizm może doprowadzić do paradontozy, a nawet zwyrodnień w stawach żuchwowo-skroniowych. Do lekarza warto udać się, gdy niepokoją nas powracające bóle głowy, napięcie górnego odcinka kręgosłupa czy problemy ze słuchem.

Co to jest Bruksizm?

Metody leczenia bruksizmu

W przypadku pacjentów, u których dość szybko odpowiednio zdiagnozowano problem, rekomenduje się najczęściej założenie specjalnej szyny. To jednak nieczęste przypadki, zazwyczaj konieczne jest zastosowanie toksyny botulinowej.

Zastosowanie toksyny botulinowej w leczeniu bruksizmu

Gdy problem jest nieco bardziej zaawansowany, konieczne będzie zastosowanie botoksu bezpośrednio w mięśnie żwaczy. Ten zabieg pozwala na tymczasowe „zamrożenie” mięśnia na ok. pół roku. Działanie substancji utrzymuje się przez kilka miesięcy, co jest zależne od danego pacjenta.

W sieci można znaleźć sporo informacji dotyczących domowych sposobów na leczenie bruksizmu. Jednak warto najpierw skonsultować się ze specjalistą, który oceni poziom zaawansowania schorzenia oraz zaleci odpowiednią terapię.

Czym jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa to substancja wykorzystywana na szeroką skalę m.in. w dermatologii estetycznej. Preparat określany jest potocznie jako botoks lub botox. Został odpowiednio przebadany i jest w pełni bezpieczny dla pacjenta.

Laseroterapia i zabiegi z Osocze bogatopłytkowe

Jak wygląda zabieg?

Lekarz medycyny estetycznej wykorzystujący botox, aby złagodzić skutki bruksizmu, zaczyna od dezynfekcji twarzy. Następnie cienką igłę wbija w określone miejsce, gdzie znajdują się mięśnie żwaczy. Iniekcje nie trwają długo, zazwyczaj jest to kilka minut. Co istotne, zabieg nie wymaga rekonwalescencji, dlatego po jego wykonaniu można powrócić do codziennych obowiązków.

Toksyna botulinowa – procedura zabiegowa

Zastosowanie toksyny botulinowej pozwala na ograniczenie aktywności mięśniowej w danym obszarze, co pozwala zatrzymać zachodzące zmiany. Lekarz medycyny estetycznej wstrzykuje preparat, a pierwsze efekty widoczne są po dwóch dniach od wizyty. Zabieg jest nieinwazyjny w pełni bezpieczny. Nie stosuje się znieczulenia, a jedyne niedogodne uczucie, które towarzyszy pacjentowi to tzw. efekt rozpierania.

Podczas wizyty specjalista dobiera rodzaj oraz ilość aplikowanego preparatu, biorąc pod uwagę indywidualny przypadek. Po kilku godzinach od przeprowadzenia procedury może pojawić się lekkie zaczerwienie, które zniknie już po kilku godzinach.

W efekcie złagodzone zostaną dolegliwości bólowe dotyczące zarówno pleców, jak i karku. Pacjent odczuwa mniejsze napięcie mięśni, rzadziej zaciska również zęby za dnia. Botoks wstrzykuje się również w celach estetycznych. Jednak na te trzeba zaczekać nawet kilka tygodni. Widocznym efektem będzie wyszczuplenie twarzy. Pełny efekt terapeutyczny to kwestia indywidualna, zależna od postępów schorzenia oraz jego wpływu na wygląd twarzy. W większości przypadków twarz staje się wyraźnie węższa w dolnej części.

Leczenie bruksizmu botoksem – ile utrzymuje się efekt?

Utrzymanie efektu zależy w dużej mierze od predyspozycji danego pacjenta. Szacuje się jednak, że rezultat zabiegu będzie widoczny nawet do 8 miesięcy po wykonaniu iniekcji przez lekarza. W wyniku działania toksyny botulinowej zminimalizować zostaje efekt tzw. kwadratowej szczęki, istotnie wpływając na owal twarzy oraz względy estetyczne.

Po zabiegu pacjent zostaje pouczony, jak postępować, aby nie wpływać negatywnie na utrzymywanie się skutków. Przez pierwsze tygodnie należy unikać zabiegów, które wykorzystują fale radiowe. Co więcej, nie powinno się korzystać z sauny czy solarium.

Kiedy należy powtórzyć zabieg?

Specjaliści rekomendują, aby zabieg powtórzyć po upływie sześciu miesięcy. Zazwyczaj pacjenci, którzy przeszli dwuletnią terapię zauważają niemal całkowitą redukcję zgrzytania zębami oraz nadmiernego zaciskania mięśni, co istotnie wpływa na ich komfort życia.

Botoks nie tylko na zmarszczki – bruksizm

Przeciwwskazania do zabiegu

Pacjenci, którzy chcą leczyć bruksizm botoksem muszą być w dobrej kondycji fizycznej. Lekarze wskazują, że cechami wykluczającymi przystąpienie do zabiegu są:

  1. ciąża oraz okres karmienia piersią,
  2. alergia na toksynę botulinową typu A,
  3. przyjmowanie niektórych antybiotyków,
  4. problemy dermatologiczne,
  5. stany zapalne,
  6. choroby płytek nerwowo-mięśniowych.

Nie tylko zmarszczki – inne zastosowania botoksu w medycynie estetycznej

Oprócz redukcji bruksizmu botoks wykorzystuje się do zmniejszania zmarszczek mimicznych (tzw. kurze łapki), przy leczeniu nadpotliwości (w okolicach pach), czy redukcji migren.

W przypadku bruksizmu toksyna botulinowa umożliwia rozluźnienie mięśni. Preparat wykorzystywany był już w latach 70. XX wieku do leczenia zeza. Wówczas dowiedziono, że pozwala rozluźnić mięśnie oka odciągające gałkę oczną i wywołujące tę wadę.

Nadmierną i mimowolną aktywność mięśni żwaczy można wyeliminować dzięki zabiegowi polegającemu na wstrzyknięcie botoksu. Toksynę botulinową stosuje się z powodzeniem w medycynie estetycznej, dlatego można mieć pewność, że produkt ten jest w pełni bezpieczny dla pacjenta. Warto pamiętać, aby przed podjęciem kuracji skonsultować się z lekarzem specjalistą, który pozwoli dobrać odpowiednią ścieżkę terapii, w zależności od zaawansowania przypadłości i jej bezpośredniego wpływu na zdrowie oraz estetykę.

Oferujemy usługi leczenia bruksizmu. Nasi profesjonaliści użyją toksyny botulinowej do redukcji schorzenia. Klinika medycyny estetycznej The Beauty Doctors w Olsztynie gwarantuje pewne rezultaty i fachową opiekę specjalistów. Zapraszamy do kontaktu.