Brodawka łojotokowa – co to jest?

brodawka łojotokowa - co to jest?

Brodawka łojotokowa ze względu na swój wygląd potrafi skutecznie zaniepokoić swojego nowego właściciela. Nie jest to zmiana skórna, która zachwyca swoim wyglądem. Wręcz przeciwnie potrafi skutecznie zaniepokoić. W rezultacie stanowi bardzo częsty powód wizyty u dermatologa. Przedstawiamy czym jest brodawka łojotokowa, a także jaka jest geneza powstawania brodawek łojotokowych, jak przebiega leczenie brodawek łojotokowych. Ponadto wskazujemy, kiedy jest możliwe usuwanie brodawek.

Brodawka łojotokowa – co to jest?

Brodawki łojotokowe są łagodnymi zmianami nowotworowymi, które wywodzą się z naskórka. Tego typu zmiany skórne pojawiają się najczęściej. W większości brodawki łojotokowe rozwijają się u osób po 30 roku życia. Brodawki pojawiają się w różnych częściach ciała. Cechą charakterystyczną brodawek łojotokowych są okrągłe, grudkowane i jednocześnie wypukłe wykwity.

Najczęściej specjalista rozpoznaje brodawkę łojotokową po chropowatej strukturze. Znajdują się w niej liczne zagłębienia, które wypełniają wydzielina gruczołów łojowych, jak i również w obrębie brodawki dostrzegalny jest także martwy i złuszczony naskórek. W przypadku brodawek łojotokowych wyróżnia się kilka etapów powstania, które są znacząco rozłożone w czasie. Na początku brodawki łojotokowe przyjmują postać płaskiej lub płasko-wyniosłej zmiany, która posiada jasnobrązowy kolor. Następie w obrębie brodawki łojotokowej dochodzi do intensywnego rogowacenia. Staje się ona zmianą hiperkeratotyczną. Dostrzegalne jest silne odgraniczenie od otoczenia. Wówczas brodawki łojotokowe zwykle wyglądają jak nałożone na skórę. Zabarwienie brodawek łojotokowych może być w kolorze skóry, żółtym, brązowym. Brodawka może przybierać także ciemnobrązowy kolor.

brodawka łojotokowa - co to jest?
Zobacz czym zajmuje się chirurg naczyniowy

Tego typu zmiany skórne nie są powiązywane z bolesnością. Czasem brodawki mogą dawać niewielkie dolegliwości bólowe, jeżeli dojdzie do ich podrażnienia, przerwania ciągłości naskórka na ich powierzchni. W ich obrębie może także rozwinąć się stan zapalny.

Jakie są przyczyny powstawania brodawek łojotokowych?

Specjalistom nie udało się wskazać jednoznacznej przyczyny odpowiedzialnej za rozwój brodawek łojotokowych. W przypadku zmian brodawek łojotokowych nie jest dostrzegalne powiązanie z rozwojem i przebiegiem jakiejkolwiek infekcji. W konsekwencji brodawka łojotokowa należy do zmiany, którą nie można się zarazić od innej osoby.

Z dużym prawdopodobieństwem brodawki łojotokowe pojawiają się na skutek uwarunkowań genetycznych. Brodawki łojotokowe występują częściej, jeżeli w najbliższej rodzinie także się pojawiały. Występowanie brodawek może być potęgowane przez działanie promieniowania ultrafioletowego, które jest zawarte w promieniowaniu słonecznym.

Brodawki łojotokowe dotyczą szczególnie osób dorosłych, po 30 roku życia. Brodawki łojotokowe zazwyczaj zaczynają się nasilać wraz z wiekiem. W skrajnych przypadkach można doliczyć się nawet kilkuset brodawek łojotokowych. Rozwijają się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Jak wygląda brodawka łojotokowa w odniesieniu do innych zmian skórnych?

Diagnostyka brodawek łojotokowych odbywa się najczęściej przy wykorzystaniu dermatoskopu ręcznego. Kluczowe jest, aby móc odróżnić brodawkę łojotokową od innych zmian. Brodawka łojotokowa jest kwalifikowana jako łagodna zmiana skórna, jednak może być pomylona ze zmianami złośliwymi (rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy, rak Merkla, czerniak).

Specjalista potrafi różnicować brodawkę łojotokową już przy pierwszym spojrzeniu. Cechy wyróżniające brodawkę łojotokową to m.in. dobre i znacząco odgraniczenie od skóry otaczającej, równomierne zarysy. W przypadku barwnikowych zmian dostrzegalne jest także równomierne rozprowadzenie pigmentu.

W przeciwieństwie do brodawki łojotokowej czerniak cechuje się występowaniem nieregularności, asymetrii. Wówczas występują owrzodzenia i podkrwawienia. Wokół guza rozwija się stan zapalny, a jego obecność jest powodem odczuwania bolesności. Specjaliści nie mają większych trudności w odróżnieniu brodawki łojotokowej od czerniaka czy innej zmiany nowotworowej złośliwej. Badanie metodami dermatoskopowymi brodawki łojotokowej jest najczęściej w pełni wystarczające.

Jak przebiega leczenie brodawek łojotokowych?

Sama obecność brodawek łojotokowych nie wymaga zastosowania żadnej formy leczenia. Są to zmiany o podłożu łagodnym, dlatego nie stanowią jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia czy życia. Należy pamiętać, że dostrzeżenie jej obecności na ciele wymaga pilnej konsultacji z dermatologiem, który wyda jednoznaczne rozpoznanie. Przez niewprawione oko mogą być mylone ze zmianami złośliwymi, które stanowią realne zagrożenie dla życia.

Usuwanie brodawek łojotokowych

Najczęściej brodawki łojotokowe występują w większych ilościach. W przypadku rozległych zmian brodawek obecność sprzyja odczuwaniu dyskomfortu. Równolegle narażone są na podrażnienie, a to powoduje zapalenie skóry. Chociaż brodawki łojotokowe nie są zagrożeniem dla zdrowia, to można rozważyć usunięcie brodawki łojotokowej. Usuwanie zmian skórnych o tym charakterze może odbywać się na kilka sposobów.

usuwanie brodawek łojotokowych

Co to jest opryszczka? Sprawdź w naszym artykule!

Metoda farmakologiczna

Wykorzystywane są do tego preparaty posiadające w swoim składzie wysokie stężenie kwasu salicylowego. W rezultacie następuje silne pobudzenie rogowacenia naskórka w obrębie zmiany, a ostatecznie jest on złuszczany. Ta metoda usuwania brodawek jest zaliczana do czasochłonnych, a uzyskiwane rezultaty są zależne od systematyczności stosowania preparatu.

Krioterapia

W przypadku krioterapii brodawki łojotokowej wykorzystywany jest ciekły azot, którego temperatura sięga nawet -176 st. C. Nanoszony jest na brodawkę za pomocą specjalnego krioaplikatora. Niszczenie brodawek łojotokowych tą metodą jest bardzo skuteczne. Ostatecznie po obumarciu, brodawka samoistnie odpada. Największym minusem zabiegu jest pozostawienie blizny po brodawce.

Łyżeczkowanie

Łyżeczkowanie to rodzaj postępowania mechanicznego, które umożliwia usunięcie brodawki przy podaniu znieczulenia miejscowego. Wykorzystywana jest do tego specjalna łyżeczka dermatologiczna.

Elektrokoagulacja

Elektrokoagulacja wykorzystuje prąd zmienny do destrukcji brodawek. Zachodzi koagulacja białek, które budują tę zmianę skórną. Ostatecznie ma miejsce jej obumarcie i odpadnięcie.

Laseroterapia

Laserowe usuwanie brodawek przebiega przy pomocy wiązki lasera. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Działanie lasera doprowadza do obumarcia brodawki.

Koszt usunięcia brodawek łojotokowych

Zmiany skórne o charakterze brodawek łojotokowych dla wielu osób są sporym kompleksem. Zwłaszcza jak na odsłoniętych obszarach dostrzegalne jest ich ogromne nagromadzenie. Szczególnie lokalizacja brodawek łojotokowych na twarzy jest sporym problemem. Na szczęście ceny usunięcia brodawek nie są wygórowane. Najczęściej wykorzystywany jest laser lub zabiegi krioterapii.

W zależności od zastosowanego urządzenia jest to wydatek od ok. 150 do 400 zł. Z kolei cena krioterapii przeliczana jest na ilość brodawek. Zazwyczaj cena usunięcia jednej brodawki wynosi od 40 do 80 zł. Elektrokoagulacja kosztuje od 200 do 300 zł. Za chirurgiczne usunięcie brodawki należy zapłacić od 150 do 400 zł.