Fakty i mity na temat botoksu – wszystko, co warto wiedzieć przed podjęciem zabiegu.

Beauty Doctors w Olsztynie - Klinika medycyny estetycznej prowadzona przez lekarzy

Zabiegi medycyny estetycznej cieszą się ogromną popularnością zarówno w Polsce jak i na świecie. Niewątpliwym faworytem pozostaje botoks, który stanowi mało inwazyjną alternatywę poprawy niedoskonałości skóry. Mimo potwierdzonego bezpieczeństwa i świetnych efektów wciąż w społeczeństwie funkcjonują nieprawdziwe przeświadczenia na temat tej substancji oraz wykonywanych na jej bazie zabiegów. Jakie są fakty i mity na temat botoksu, i czemu warto z niego korzystać?

Zabieg lipolizy w klinice medycyny estetycznej w Olsztynie - Beauty Doctors

Mit 1. Botoks daje efekt sztuczności na twarzy

Ten mit opiera się niestety na wyglądzie osób które nadużyły dobrodziejstw medycyny estetycznej, a także miały wykonany zabieg przez osoby niewykwalifikowane. Efekt sztuczności na twarzy na wskutek botoksu jest spowodowany zbyt dużą ilością botoksu, który spowodował nadmierne wygładzenie twarzy i paraliż mięśni w dużym stopniu tworząc efekt maski. Jest to całkowicie nieprofesjonalne, a doświadczony lekarz nigdy nie powinien doprowadzić swojego klienta do takiego stanu. Botoks, tak jak każdy inny zabieg medycyny estetycznej powinien być wykorzystywany w umiarze i w połączeniu z profesjonalnym doradztwem lekarza. Jeżeli zabieg zostanie przeprowadzony przez profesjonalistę, absolutnie nie ma ryzyka wystąpienia efektu maski i tym samym sztuczności na twarzy.

Mit 2. Botoks jest niebezpieczny dla organizmu

Wieloletnie badania nad toksyną botulinową z której wytwarzany jest botoks wykazały, że odpowiednie dawkowanie oraz dobór preparatu do potrzeb pacjenta są całkowicie bezpieczne dla organizmu. Warunkiem w tym przypadku pozostają takie kwestie jak certyfikat bezpieczeństwa, wysokiej jakości produkt będący oczyszczonym białkiem, oraz wykonanie zabiegu przez doświadczonego lekarza specjalistę. Przed wykonaniem zabiegu lekarz konsultuje się z pacjentem rozmawiając o przeciwskazaniach i pytając o ewentualne nietolerancje czy alergie. Jeżeli takie nie występują, botoks na twarz jest całkowicie bezpieczny i pozwoli osiągnąć zamierzony efekt wygładzenia i zniwelowania zmarszczek.

Mit 3. Botoks zmienia wygląd twarzy na całe życie

Zabiegi z użyciem botoksu dają efekty na nie dłużej niż pół roku, a w przypadku niezadowolenia z ostatecznego efektu zawsze można nie powtarzać już zabiegu i odczekać, aż substancja zostanie całkowicie wchłonięta. Wówczas wygląd danej części ciała wróci do stanu sprzed ingerencji, a botoks zostanie całkowicie wydalony z organizmu. To właśnie dlatego zabiegi trzeba powtarzać co kilka miesięcy by utrzymywać zadowalające efekty. Brak jednak podstaw do obaw o stałą zmianę w wyglądzie twarzy, bo botoks jest substancją która rozkłada się z czasem w ciele i nie zostają po nim żadne ślady.

Mit 4. Botoks może spowodować uszkodzenia tkanek mięśniowych twarzy

Jest to nieprawda. Podczas regularnego stosowania botoksu nie dochodzi do zaniku tkanki mięśniowej ani żadnych uszkodzeń mechanicznych na skórze. Tkanki mięśniowe funkcjonują cały czas tak samo, jedynie co się zmienia to nawyk korzystania z mimiki twarzy, stąd też może wynikać mit na ten temat. Botoks wstrzykiwany w wybrane miejsca nie pozostawia blizn na skórze, a punktowe zaczerwienienia na wskutek ingerencji igły w skórę znikają bez żadnych konsekwencji wizualnych. Odpowiednia ilość wstrzykniętego preparatu ma również znaczenie w tym przypadku, dlatego warto wybierać sprawdzonych lekarzy specjalistów, by uniknąć jakiegokolwiek ryzyka.

Mit 5. Botoks stosowany jest jako wypełniacz do ust

Medycyna estetyczna wykorzystuje mnóstwo różnych substancji oraz sposobów na walkę z niedoskonałościami, jednak wstrzykiwanie botoksu do ust zdecydowanie do nich nie należy. Kształt i wielkość ust korygowana jest za pomocą kwasu hialuronowego, natomiast botoksem można np. podnieść kąciki ust w przypadku ich opadania. Botoks stosowany jest przede wszystkim do wygładzania zmarszczek, np. botoks na czoło wygładzi np. bardzo powszechny objaw starzenia się skóry, który nazywany jest „lwia zmarszczka”, czyli bruzda zlokalizowana pomiędzy brwiami na powierzchni czoła. W przypadku ust to właśnie kwas hialuronowy daje pożądany efekt i pozwala dowolnie modelować wargi.

Mit 6. Po botoksie pacjent ma mniejszą kontrolę nad czuciem twarzy

Po wykonanym zabiegu oraz upływie 2-3 dni pacjent zobaczy docelowy efekt zabiegu, nie wpływa to jednak na kontrolę nad czuciem twarzy. Botoks w pewnym sensie stabilizuje tkankę mięśniową w wybranej części twarzy, jednak przy odpowiedniej ilości wstrzykniętej podczas zabiegu nie ma ryzyka, że pacjent przestanie odczuwać kontrolę nad swoją twarzą czy mimiką. Oczywistym jest, że np. bruzdy na czole powstają m.in. na wskutek naturalnej mimiki twarzy, a botoks wygładzając tę powierzchnię powoduje blokowanie tkanek mięśniowych do wykonywania tych samych ruchów. Jednak w przypadku dobrej ilości botoksu do zabiegu nie wpływa to na codzienny komfort pacjenta, za to działa w aspekcie estetycznym.

Ginekologia i Urologia estetyczna w Olsztynie - The Beauty Doctors

Jakie są natomiast fakty na temat botoksu?

Fakt 1. Zabiegi z botoksem wykonywać powinni tylko lekarze specjaliści

Ta pierwsza i podstawowa zasada wpływa nie tylko na efekty zabiegu, ale przede wszystkim jego bezpieczeństwo i minimalizację ryzyka wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych. Dobry specjalista dobierze odpowiednią ilość preparatu, i w bezpieczny sposób dokona procedury umiejscowienia botoksu w wybranej części twarzy. Lekarz zajmujący się zabiegami medycyny estetycznej posiada rozległą i fachową wiedzę na temat anatomii człowieka, a w szczególności twarzy która poddawana jest zabiegom z użyciem botoksu. Nieumiejętne wstrzyknięcie botoksu np. w niecertyfikowanych salonach kosmetycznych może skutkować poważnym porażeniem tkanek mięśniowych i innymi, równie nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Fakt 2. Botoks wykorzystywany jest do leczenia nadpotliwości

Od wielu lat botoks doskonale sprawdza się w leczeniu nadpotliwości, powodując zahamowanie przewodzenia impulsów nerwowych odpowiadających m.in. właśnie za działanie gruczołów potowych. Botoks w takich przypadkach stosuje się np. w dłoniach, pachach czy stopach. Efekt staje się zauważalny po ok. kilku dniach od przeprowadzenia zabiegu, należy go również powtarzać średnio co rok z uwagi na naturalne zanikanie wstrzykniętego botoksu w organizmie. Jest to całkowicie bezpieczna i efektywna metoda która funkcjonuje w medycynie estetycznej już od dobrych kilkunastu lat. Botoks wykorzystywany jest również w przypadku leczenia i niwelowania zwyrodnień stawowych.

Fakt 3. Nie każdą zmarszczkę da się skorygować botoksem

Niestety jest to prawda. Bruzdy na twarzy które docelowo mają zostać poddane zabiegowi z użyciem botoksu najpierw powinny zostać obejrzane przez lekarza specjalistę, który oceni, czy istnieje możliwość wygładzenia w sposób bezpieczny i estetyczny. Dla przykładu, botoks nie jest w stanie zniwelować opadających powiek, a w przypadku bardzo zaawansowanych i głębokich bruzd konieczne byłoby użycie dużej ilości botoksu, co mogłoby dać nienaturalny efekt maski. Jest to oczywiście niedopuszczalne dla profesjonalistów, dlatego też na względzie należy mieć, że zanim nastąpi usuwanie zmarszczek odbędzie się konsultacja, a lekarz doradzi najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie dla swojego pacjenta.

Fakt 4. Botoks zapewnia szybkie efekty estetyczne

Szybkie efekty estetyczne nie oznaczają natychmiastowych – docelowa widoczność zabiegu powinna ukazać się ok. 2-3 dni po jego wykonaniu, kiedy botoks dobrze ułoży się już w tkankach i zacznie spełniać swoje zadanie. Pełny efekt docelowy pojawia się zwykle po tygodniu lub dwóch, i powinien utrzymywać w niezmienionym stanie od 3 do 6 miesięcy. Na początku tuż po zabiegu może pojawić się delikatna opuchlizna miejsca w którym wykonany został zabieg, jest to jednak całkowicie naturalne zjawisko towarzyszące wstrzykiwaniu botoksu w tkanki podskórne. Efekt po botoksie z pewnością jest trwały, jednak nie natychmiastowy – warto zatem uzbroić się w cierpliwość i słuchać wskazań lekarza, a niepokojące efekty uboczne również warto zgłosić i skonsultować, choć prawdopodobieństwo ich wystąpienia przy profesjonalnie wykonanym zabiegu są znikome.

Fakt 5. Botoks można zastosować u ludzi w każdym wieku

Tak – botoks może być stosowany w przypadku osób w różnym wieku i z różnymi niedoskonałościami. Wszystko zależy od konsultacji lekarskiej i fachowej oceny danych zmarszczek, które mogą zostać zakwalifikowane do zabiegu. Botoks  jest całkowicie bezpieczną substancją, niemniej jednak u osób bardzo młodych chcących wyrównać np. lwią zmarszczkę czy pozbyć się np. asymetrii stosowane są najczęściej małe ilości preparatu, by uniknąć sztucznego efektu i zbyt mocnego wyrównania. Idealnie wstrzyknięty botoks da efekt świeżej, wypoczętej twarzy bez karykaturalnego „naciągnięcia”, a zmarszczki na czole czy innej części twarz pozostaną wygładzone. W przypadkach pojawienia się wskazań medycznych, np. nadpotliwości czy leczenia zmian zwyrodnieniowych kolan (zabieg nazywany jest wiskosuplementacją, podczas której w stawy wstrzykiwany jest kwas hialuronowy celem poprawy właściwości płynu maziowego) wiek nie jest przeciwskazaniem, jednak konsultacja i ocena lekarska pozostaje niezbędna.

Mezoterapia w Olsztynie

Profesjonalizm, fachowa wiedza i doświadczenie to kluczowe elementy bez których przeprowadzenie jakiegokolwiek zabiegu medycyny estetycznej wiąże się z ryzykiem. Mając to na uwadze warto wybierać wysokiej klasy specjalistów którzy kompleksowo zajmują się swoimi pacjentami,  a do każdego przypadku podchodzą indywidualnie, dając najlepsze efekty z użyciem botoksu. Dla przykładu wartymi zaufania pozostają specjaliści z The Beauty Doctors w Olsztynie, którzy w swojej ofercie posiadają różne zabiegi z zakresu m.in. medycyny estetycznej, ginekologii czy urologii estetycznej. Certyfikowani specjaliści z wieloletnim doświadczeniem oferują najwyższej jakości usługi oraz profesjonalne podejście do pacjentów, dzięki czemu cieszą się bardzo dobrymi opiniami oraz niesłabnącym zainteresowaniem w zakresie m.in. zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego. Warto zapoznać się z ich ofertą!