Gradówka oka – czym jest i jak ją leczyć?

co to jest gradówka oka?
Oko to bardzo ważny narząd naszego organizmu. Wszelkie zmiany, bolesność i niepokojące objawy w jego obrębie, są niezwykle uciążliwe. Mogą powodować pieczenie, dyskomfort, a nawet problemy z prawidłowym widzeniem. Co jeśli z pozoru mała zmiana, którą braliśmy za niewielki jęczmień rośnie i zmienia się, w coś o wiele bardziej uporczywego? Być może mamy do czynienia z gradówką.

Co to jest gradówka oka?

Do powstania gradówki oka dochodzi, w wyniku zaczopowania, niedrożności i długotrwałego stanu zapalnego gruczołów, które wydzielają płyn, odpowiedzialny za natłuszczenie i nawilżenie narządu wzroku. Są to tak zwane gruczoły Meiboma. Produkują one tłusty płyn zwany meibum. Stanowi on istotną barierę lipidową. To również jeden ze składników filmu łzowego. Zapalenie gruczołów Meiboma może skutkować nadmiernym przesuszeniem oka.  Gradówka ma postać niewielkiego guzka lub zgrubienia, które może mierzyć nawet do ośmiu milimetrów. Wypełniony jest ropną, krwistą masą, a więc przyjmuje barwę żółto-czerwoną. Gradówka powstaje przy brzegu powieki górnej lub dolnej. Zapalenie gruczołów zaczyna się od obrzęku, który rośnie ze względu na nagromadzenie złogów łoju. Na początku odczuwamy tylko delikatny ból i niewielkie zgrubienie, które z czasem przekształca się w gradówkę.
co to jest gradówka oka?

Co zwiększa ryzyko pojawienia się gradówki?

Z gradówką oka najczęściej walczą osoby, które borykają się z dolegliwościami, takimi jak łojotokowe zapalenie skóry, czy trądzik różowaty. Często problem dotyka również osób, które noszą soczewki kontaktowe. Źle przeleczony jęczmień, dotykanie oka, a także skóry powiek i przecieranie go, na przykład brudnymi rękami, to również prosta droga do wystąpienia tego problemu. Ale tak na prawdę gradówka może pojawić się u każdego z nas, nie ma co do tego pewnej reguły.

Jak zapobiec powstaniu gradówki ?

Podstawą jest prawidłowa higiena narządu wzroku. Najczęstszym błędem, jaki możemy zaobserwować, szczególnie wśród pań, jest zasypianie w niezmytym lub niedomytym makijażu. Wszelkie zanieczyszczenia nagromadzone przy powiece oka, doprowadzić mogą do zapchania gruczołu łojowego powieki i stanu zapalnego. Do higieny oka zalicza się również mądre korzystanie z urządzeń elektronicznych, w tym komputera, czy telewizora. Korzystając z tych sprzętów mniej mrugamy , natomiast częstotliwość mrugania jest bardzo ważna. Im rzadziej to robimy, tym bardziej przyczyniamy się do rozwoju gradówki. Na odpowiednią drożność gruczołów łojowych, wpływa również higiena brzegów powiek, na przykład za pomocą przemywania ich zwilżonym, czystym wacikiem. Starajmy się nie dotykać dłońmi oczu i powiek. A jeśli musimy to zrobić, umyjmy ręce. Bardzo ważne jest używanie kosmetyków do skóry wokół oczu, które nie są przeterminowane, sprawdzajmy ich datę przydatności. Pamiętajmy też, że wszelkie dolegliwości skóry powiek należy skonsultować z lekarzem, nie wolno ich bagatelizować, szczególnie jeśli nawracają. Mamy tylko dwoje oczu, dbajmy o nie i nie pozwólmy, aby cokolwiek zaburzyło nasz komfort i pogorszyło jakość naszego wzroku.
Klinika medycyny estetycznej w Olsztynie
Zapoznaj się z naszą ofertą https://thebeautydoctors.pl/oferta/

Jak rozpoznać gradówkę oka ?

Pierwsze objawy gradówki, to między innymi zgrubienie powieki, któremu nie towarzyszy ból. Możemy zauważyć, że wyrósł na niej mały zwykle biały, ale wyraźny guzek na górnej lub dolnej powiece, tuż przy gałce ocznej. Skóra nad guzkiem jest przesuwalna. Rośnie on stosunkowo wolno. Często mylimy go z jęczmieniem. Jednak czasem gradówka oka może ograniczać widzenie, powodować podrażnienie oka, silny dyskomfort. Nie ma na co czekać i należy, jak najszybciej udać się do lekarza.

Czy mogę zarazić gradówką inne osoby?

Tak. Za większość chorób, które występują w okolicy oka, odpowiadają bakterie gronkowca, którego bardzo łatwo roznieść. Właśnie dlatego należy unikać dotykania oka brudnymi rękami, czy korzystania ze wspólnego ręcznika do mycia twarzy, tuszu do rzęs, itp. , tylko w ten sposób możemy uniknąć gradówki oka.

Jak leczyć gradówkę oka ?

Gradówka oka często kusi, aby ją wycisnąć. Jak już wspomniano – wypełnia ją płyn, który wydaje się łatwy do wyciśnięcia lub co gorsza nakłucia. Nie powinno się jednak próbować pozbyć gradówki na własną rękę tymi sposobami. Może to doprowadzić do zaostrzenia stanu zapalnego i pogorszenia sytuacji. Najważniejsza jest higiena powiek. Czasem gradówka ulega samowyleczeniu i nie trzeba specjalnie interweniować. W innym razie okulista oceni stan zapalny brzegów powieki, a także pomoże określić przyczynę powstawania gradówki i zastosuje zapobiegawcze, odpowiednie leczenie, w postaci kropli do oczu, na przykład z antybiotykiem, aby pozbyć się stanu zapalnego tkanek. W najgorszym przypadku konieczne może stać się chirurgiczne usunięcie gradówki. Zabieg chirurgiczny przeprowadza się pod znieczuleniem miejscowym , czasem wystarczy opróżnić zalegający w gradówce płyn. Ostatecznym rozwiązaniem jest zabieg usunięcia gradówki (łyżeczkowania) zmiany od wewnętrznej strony powieki. Często w pierwszej kolejności, próbujemy domowych sposobów na gradówkę oka.
Gradówka oka? - gdzie rozwiązać problem

Jak pozbyć się gradówki oka domowymi sposobami?

Jest kilka metod leczenia gradówki domowym sposobem. Po pierwsze możemy zastosować ciepłe okłady, na około 3 minuty, nawet do czterech razy na dobę. Okład można przygotować za pomocą kompresu i zaparzonego rumianku, albo zielonej herbaty. Możemy także wykonywać masaże powiek. Delikatne uciskanie gruczołów, może doprowadzić do ich odetkania i pozbycia się nadmiaru wydzieliny. Taki masaż powieki można wykonać palcem. Należy pamiętać, że ruchy zawsze kierujemy w stronę szpary powiekowej, ponieważ właśnie wtedy przesuwamy zawartość z wnętrza gruczołu łojowego do ujścia gruczołów. Nie bagatelizujmy jednak przewlekłego stanu zapalnego i zwiększenia ilości nagromadzonej w brzegach powiek wydzieliny.

Nieleczona gradówka oka, czy niesie za sobą jakieś powikłania?

Długotrwały ucisk gradówki na rogówkę, może doprowadzić nawet do trwałych zaburzeń widzenia. Jeśli gradówki oka powraca i powstaje częściej, warto przeprowadzić diagnostykę w kierunku znalezienia przyczyn takiego stanu.
Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę https://thebeautydoctors.pl/