Toksyna botulinowa na nadmierną potliwość
Pocenie dotyczy nas wszystkich. Nasilenie może pojawić się na przykład w okresie dojrzewania lub w przypadku różnych zaburzeń hormonalnych. Normalnym zjawiskiem będzie bardziej intensywne pocenie się latem, gdy na zewnątrz jest gorąco. Problem pojawia się, kiedy zauważamy, że nasz organizm zaczyna wytwarzać zbyt duże ilości potu, w sytuacjach i warunkach nieadekwatnych do tego. Taka nadpotliwość fachowo nazywa się hiperhydrozą. Problem nadmiernej potliwości dotyczy wielu osób. Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową to aktualnie najbardziej skuteczny zabieg w tego typu schorzeniach.
Czy jest hiperhydroza?
Nadmierne pocenie wynika z nadczynności gruczołów potowych. Zauważamy to, gdy nasz organizm wydziela zbyt duże ilości potu mimo braku wysiłku fizycznego albo w momencie, kiedy temperatura powietrza nie jest wysoka. Jest to dla nas zawsze niekomfortowa sytuacja, gdy w towarzystwie nagle oblewa nas pot.
Nadpotliwość może dotyczyć poszczególnych części ciała (na przykład nadpotliwość dłoni) lub całego ciała. Nie należy ignorować takich dolegliwości, ponieważ bywają one sygnałem, że nasz organizm jest dotknięty chorobą. Leczenie nadpotliwości należy rozpocząć od znalezienia przyczyny takich symptomów, dlatego pierwszym krokiem będzie wykonanie niezbędnych badań laboratoryjnych. Nasz stan zdrowia może mieć tutaj kluczowe znaczenie.
Nadmierna potliwość – przyczyny
Przyczyny nadpotliwości mogą być rozmaite. Najczęściej jest ona objawem innych chorób, więc od szerokiej diagnostyki należy rozpocząć walkę z nadmiernym poceniem. Choroby, które mogą mieć wpływ na nadpotliwość, to między innymi:
- cukrzyca
- problemy hormonalne, np. nadczynność tarczycy
- gruźlica
- choroby serca
- nowotwory (najczęściej występują zlewne nocne poty).
Nastolatkowie przeważnie pocą się znacznie bardziej, ale nie oznacza to, że ich gruczoły potowe wymagają leczenia. Tak samo bywa w przypadku kobiet będących w okresie menopauzy. Istotnym jest również nasz aktualny stan emocjonalny. Lęk i stres mogą prowokować gruczoły do nadprodukcji potu.
O ile stan nadmiernej potliwości nie utrzymuje się zbyt długo, nie jest konieczne podejmowanie leczenia. Prawdopodobnie problem zniknie sam po jakimś czasie. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem będzie niwelowanie dyskomfortu poprzez działania doraźne, np. stosowanie blokerów potu dostępnych w aptece. Nadmierna potliwość może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze samopoczucie, więc nie powinniśmy pozostawiać problemu, jeśli nawet nie stoją za nim inne, przykre schorzenia.
Jak przebiega leczenie nadpotliwości?
Leczenie hiperhydrozy zależy od jej przyczyny. Właśnie ona determinuje to, jak będzie wyglądało leczenie. Doraźnie warto zacząć od zakupu dobrego antyperspirantu (jeżeli mówimy o leczeniu nadpotliwości pach). Również w przypadku leczenia nadpotliwości dłoni będziemy w stanie znaleźć pomocne specyfiki. Jednak gdy problem jest zdecydowanie bardziej poważny, warto zastanowić się nad podjęciem leczenia toksyną botulinową. Taki zabieg jest w stanie zupełnie uzdrowić miejsca objęte schorzeniem. Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową staje się bardzo popularne.
Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową
Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową jest aktualnie jedną z najbardziej skutecznych metod. Toksyna botulinowa to po prostu jad kiełbasiany. Jest on jedną z najsilniejszych toksyn, które mają zastosowanie również w medycynie estetycznej. Jego działanie polega na tym, że dezaktywuje kurczliwość mięśni. Leczy nie tylko nadmierne pocenie, ale może również doprowadzić do redukcji zmarszczek mimicznych. Zastosowanie toksyny botulinowej, jeśli chodzi o leczenie nadpotliwości polega na odnerwieniu ekrynowych gruczołów potowych. Wydzielanie potu zostaje znacznie zatrzymane. Efekt takiego zabiegu powinien się utrzymywać od 6. do 12. miesięcy. Zabieg leczenia nadpotliwości należy powtórzyć. Toksyną botulinową można podjąć leczenie nadpotliwości dłoni, pach i stóp.
Czy leczenie nadpotliwości botoksem jest bezpieczne?
Powikłaniem po zabiegu toksyną botulinową może być zaczerwienienie w miejscu nakłucia lub pojawienie się czerwonej, drobnej wysypki. Zdarza się również wystąpienie ogólnego osłabienia mięśni czy bólu głowy. Objawy takie mogą utrzymywać się przez kilka dni, lecz nie powinny trwać dłużej.
Jeśli okaże się, że została wstrzyknięta zbyt duża dawka botoksu lub zabiegi powtarzano zbyt często, może pojawić się tzw. efekt maski. Oznacza to, że mięśnie twarzy zostały sparaliżowane i nie mogą pracować prawidłowo.
Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową
Nadmierna potliwość to bardzo częsta dolegliwości, która pojawia się znienacka i skutecznie ingeruje w nasze poczucie komfortu. Wilgotne pachy czy dłonie wywołują uczucie wstydu, a nawet przyczyniają się do wycofania z relacji towarzyskich. Stosowanie toksyny botulinowej natychmiast poprawia komfort życia pacjentów. Dzięki temu zabiegowi pacjenci nareszcie mogą pozbyć się swoich zahamowań i kompleksów powodowanych nadmierną potliwością.
ZALETY ZABIEGU
Zabieg wykorzystujący toksynę botulinową jest wyjątkowo skuteczny, ale i szybki. Hamuje działanie gruczołów potowych nawet przez 6 miesięcy. Zabieg jest małoinwazyjny, a pozwala pacjentowi wrócić do pełni komfortu. Bez przykrego zapachu i plam na ubraniach, które skutecznie zaniżają pewność siebie.
WSKAZANIA
Leczenie nadmiernej potliwości toksyną botulinową jest polecane każdemu, kto boryka się z tak przykrą dolegliwością. Zabieg pozwala w prosty i bezpieczny sposób pozbyć się uciążliwego problemu.
EFEKTY
Preparat z jadu kiełbasianego pozwala w bardzo szybkim czasie, wręcz natychmiastowo pozbyć się nadpotliwości. Po serii zabiegów z toksyny botulinowej nadmierna potliwość ustępuje całkowicie nawet u 90% pacjentów. Efekt zabiegu utrzymuje się bardzo długo, bo nawet 6 do 12 miesięcy. Zabieg należy powtórzyć po tym czasie, o ile problem nie został rozwiązany.
SZCZEGÓŁY ZABIEGU
Przed wykonaniem zabiegu lekarz dokonuje oględzin miejsca, które ma zostać poddane działaniu preparatu. Tam nakładany jest specyfik, który pozwala na odpowiednie określenie miejsca i dawki botoksu. Dokonując wszystkich niezbędnych ustaleń, podaje się preparat znieczulający – krem Emla. Dalej wykonywane są nakłucia cieniutką igłą, która w wyznaczone miejsce poda odpowiednią dawkę toksyny botulinowej. Cały zabieg może trwać ok. 1 godziny, a jego efekty powinny być zauważalne już po 2 tygodniach.
WSKAZANIA POZABIEGOWE
Jeśli zabieg nie wiązał się ze skutkami ubocznymi, powrót do domu możliwy jest bezpośrednio po nim. Musimy pamiętać, aby ostrzykiwane miejsca traktować ze szczególną uwagą. Przez co najmniej kilka dni po zabiegu nie powinniśmy korzystać z żadnych specyfików, ani też zanadto nie szorować miejsc po iniekcji.
PRZECIWWSKAZANIA
Podanie toksyny botulinowej jest stosunkowo prostym i bezpiecznym zabiegiem, jednak jak każda ingerencja w nasze ciało, ma kilka przeciwwskazań, a są nimi:
- ciąża i karmienie piersią
- nadmierna wrażliwość na składniki
- infekcje skórne w miejscu gdzie planowano podać preparat
- choroby związane z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
- stosowanie leków maj na celu relaksację mięśni
- zaburzenia krzepnięcia krwi
Klinika medycyny estetycznej Olsztyn The Beauty Doctors serdecznie zaprasza do korzystania z zabiegów. Koniecznie sprawdź naszą ofertę.