Kompendium wiedzy o atopowym zapaleniu skóry

Kompendium wiedzy o atopowym zapaleniu skóry

W rzeczywistości skóra posiada bardzo dużo, niezwykle ważnych funkcji. Przede wszystkim zapewnia ochronę dla narządów wewnętrznych, jest swoistą barierą, która uniemożliwia przenikanie zarazków, mikroorganizmów i drobnoustrojów do organizmu. Skóra chroni także przed alergenami, które mogą powodować liczne dolegliwości. Ponadto skóra chroni przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, z którymi mamy kontakt każdego dnia – wiatr, mróz, słońce.

Niestety, nie każdego człowieka skóra działa tak jak powinna. Jej niedoczynność objawia się poprzez swędzenie, pieczenie, ogólne odczuwanie dyskomfortu. Są to najczęstsze objawy atopowego zapalenia skóry – AZS. Zamiennie nazywana jest wypryskiem atopowym lub egzemą. Dane wskazują, że może się z nim zmagać aż co piąty noworodek, a także 3% osób dorosłych. Atopowe zapalenie skóry jednym z najczęstszych schorzeń występujących w obrębie skóry, a jednocześnie osoby, które się z nim zmagają mają znacząco obniżony komfort życia. Przedstawiamy najważniejsze informacje o przyczynach, objawach i o leczeniu atopowego zapalenia skóry.

 

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Zrozumienie czym jest atopowe zapalenie skóry rzutuje na pomyślność pielęgnacji skóry atopowej i procesu leczenia zmian. Atopowe zapalenie skóry jest powszechną, zapalną i niezakaźną chorobą skóry. Niejednokrotnie występują okresy remisji i silnych nawrotów. Powszechność występowania AZS sprawiła, że określane jest mianem choroby cywilizacyjnej XXI wieku. Posiadane przez zapalenie skóry objawy pojawiają się już na etapie wczesnego dzieciństwa i u bardzo wielu osób występują przez całe życie. Atopowe zapalenia skóry występuje przede wszystkim na obszarach krajów wysokorozwiniętych. Wczesne diagnozowanie atopowego zapalenia umożliwia odzyskanie fizycznego i psychicznego komfortu.

AZS w przypadku osób dorosłych występuje samoistnie i jest to najczęściej nawrót choroby skóry z dzieciństwa.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

 

W opracowaniach naukowych można spotkać się z trzema fazami AZS:

  • niemowlęca – objawy atopowego zapalenia skóry pojawiają się pomiędzy okresem od narodzin do 2 roku życia. Zmiany skórne najczęściej pojawiają się na policzkach, płatkach uszu, skórze głowy. W skrajnych przypadkach odnotowywane są zmiany na całym ciele dziecka;
  • dziecięca – odnosi się do dzieci pomiędzy 3 a 11 rokiem życia. Wówczas objawy AZS pojawiają się na zdjęciach łokciowych i kolanowych, a także skórze karku. U takiego dziecka atopowe zapalenie skóry może wystąpić także na dłoniach.
  • młodzieżowa/ u dorosłych – zmiany występują w analogicznych miejscach jak w przypadku dziecięcego zapalenia skóry, a niekiedy mogą pojawić się także w górnych częściach ciała i dookoła ust. Podatne są na pory roku. Nasilenie występuje podczas wiosny, jesieni i zimy, a w okresie letnim samoistnie się łagodzą.

 

Dostrzeżona została tendencja genetyczna do występowania AZS. U dzieci występuje atopowe zapalenie z większym prawdopodobieństwem, jeżeli ich rodzice zmagali się lub nadal zmagają się z tą chorobą. O wiele częściej zmagają się z AZS kobiety. Nierzadko u osób, które mają AZS diagnozowana jest również astma oskrzelowa, alergia pokarmowa czy też alergiczny nieżyt górnych dróg oddechowych i spojówek.

 

Dlaczego powstaje atopowe zapalenie skóry?

W rzeczywistości przyczyny zapalenia skóry nie zostały ostatecznie poznane. Dostępne źródła naukowe wskazują, że AZS jest następstwem wielopoziomowych czynników: genetycznych, środowiskowych, immunologicznych, które występują razem z defektem w obrębie warstwy naskórkowej. W przypadku atopowych chorób skóry odnotowywane są mutacje, które występują także w przypadku innych chorób skóry – łuszczycy, astmy, reumatoidalnego zapalenia stawów.

Dlaczego powstaje atopowe zapalenie skóry?

Co to jest oczyszczanie wodorowe twarzy? Sprawdź w naszym artykule!

 

W przypadku skóry atopowej bez znaczenia nie pozostają czynniki środowiskowe.

Zaostrzenie choroby skóry może nastąpić na skutek:

  • kontaktu z alergenami,
  • zanieczyszczenia środowiska,
  • zakażeń bakteryjnych,
  • silnego i przewlekłego stresu,
  • kontaktu z substancjami drażniącymi,
  • podwyższonej wilgotności powietrza,
  • narażenia na wahania i skrajne temperatury.

Atopowe zapalenie skóry jest częściej odnotowywane w przypadku mieszkańców miast ze względu na gorszą jakość powietrza i narażenie na częstszą zmianę temperatur. Przy tych czynnikach efektywna, codzienna pielęgnacji skóry atopowej jest utrudniona, a w rezultacie zwiększa się odczuwalność nieprzyjemnych objawów.

 

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?

Objawy atopowej skóry są bardzo charakterystyczne i naprawdę trudne do przeoczenia. Już pierwsze objawy choroby powinny skłonić do wizyty u specjalisty. Właściwe diagnozowanie atopowego zapalenia skóry jest kluczowe, ponieważ niektóre choroby posiadają zbliżone pierwsze objawy choroby.

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?

 

O występowaniu atopowego zapalenia skóry świadczą następujące symptomy:

  • silny świąd skóry, który doprowadza do chęci drapania,
  • zwiększona suchość skóry,
  • występowanie rumienia i zaczerwień na powierzchni skóry,
  • powstawanie grudek i pęcherzyków z płynem surowiczym, które mogą przeinaczać się w sączące rany i nadżerki.

 

Ponadto, o atopowym zapaleniu skóry mogą świadczyć także inne, łagodniejsze objawy:

  • świąd skóry podczas pocenia,
  • szybkie reakcje skórne,
  • rozwój rybiej łuski,
  • stwierdzenie alergii,
  • nawracające zapalenie skóry,
  • brak tolerancji na wełnę,
  • brak tolerancji dla określonych pokarmów,
  • zaćma.

Zmiany atopowego zapalenia skóry bardzo często rozwijają się w określonych lokalizacjach. W przypadku niemowląt występują na twarzy, szyi i tułowiu, a u starszych dzieci rozwijają się w obrębie zgięć stawowych. Natomiast u osób dorosłych mogą występować na całym ciele, a przede wszystkim na dłoniach.

 

Jakie czynniki doprowadzają do zaostrzenia atopowego zapalenia?

Do zaostrzenia atopowego zapalenia skóry może dojść na skutek kontaktu z różnymi czynnikami. Najczęściej powstają po narażeniu skóry atopowej na detergenty obecne w kosmetykach czy środkach chemicznych. Szczególnie niebezpieczne są barwniki i konserwanty. Skóra powinna być jak najbardziej chroniona przed nimi.

Jakie czynniki doprowadzają do zaostrzenia atopowego zapalenia?

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych zabiegów na https://thebeautydoctors.pl/oferta

 

Skóra atopowa charakteryzuje się ogromną reaktywnością, dlatego wszystkie kosmetyki powinny być dobierane ze szczególną uwagą. U osób z alergicznym zapaleniem skóry niejednokrotnie to składnik preparatu jest źródłem problemów. Może to być zarówno barwnik, konserwant, parabeny. Ponadto do rozwoju atopowego zapalenia skóry przyczyniają się również substancje o działaniu wysuszającym – alkohol, SLS-y. Ich długotrwałe stosowanie może naruszyć płaszcz hydrolipidowy.

 

Kiedy występuje atopowe zapalenie skóry pogarsza się jakość życia

Jak powstaje atopowe zapalenie skóry to stopniowo zaczyna pogarszać się komfort codziennego funkcjonowania. Pacjenci odczuwają świąt, a także mocniej czują suchość skóry. Chęć drapania zmian skórnych występuje zarówno w ciągu dnia jak i podczas snu. Nocne drapanie uniemożliwia jakościowy sen, dlatego chory rano wstaje rozdrażniony i zmęczony.

Odczuwalne objawy AZS utrudniają skupienie i koncentrację. W przypadku dzieci z AZS o wiele częściej występują stany lękowe. Z kolei u osób dorosłych jest to podłoże pogarszającego się samopoczucia i spadku pewności siebie.

 

Metody stosowane w leczeniu atopowego zapalenia skóry

Niestety, współczesny rozwój medycyny nadal pozostaje bezradny i nie został wynaleziony lek, który umożliwił by całkowite zwalczenie choroby. Istnieją leki immunosupresyjne, które pozwalają na uśpienie choroby. Równolegle należy nieustannie unikać kontaktu z czynnikami, które drażnią skórę i stosować odpowiednią pielęgnację skóry atopowej. W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza, aby zyskać prawidłową diagnozę. Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem i w razie konieczności może skierować pacjenta na dodatkowe badania, tj. testy skórne i płytkowe, poziom ogólnego IgE, poziom specyficznego IgE.

Metody stosowane w leczeniu atopowego zapalenia skóry

 

Proces leczenia atopowego zapalenia skóry jest długotrwały i dość żmudny. Najistotniejsze jest zdeterminowanie pacjeta i przestrzeganie zaleceń lekarza. W przypadku nienasilonych zmian stosowane są leki przeciwhistaminowe, immunomodulujące, przeciwinfekcyjne. W przypadku nasilonych objawów konieczne może się okazać leczenie ogólnoustrojowe.

U większości pacjentów leczenie miejscowe przynosi bardzo dobre rezultaty. Umożliwia zmniejszenie świądu skóry, zregenerowanie uszkodzonych warstw i odbudowę warstwy hydrolipidowej. Do leczenia zewnętrznego stosowane są glikokortykosteroidy, antybiotyki, a także farmaceutyki przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe.

 

Atopowe zapalenie skóry – o czym należy pamiętać?

Bez świadomej pielęgnacji skóry atopowej ciężko uzyskać oczekiwane rezultaty. Wśród codziennych nawyków należy wprowadzić szereg zmian.

W walce z atopową skórą należy:

  • unikać długich kąpieli w ciepłej wodzie,
  • używać miękkiego i jasnego ręcznika, który jest wyłącznie przykładany do skóry,
  • nawilżać skórę dwukrotnie w ciągu dnia,
  • unikać przegrzewania i nagłych zmian temperatury,
  • zrezygnować ze stosowania płynów do prania i dwukrotnie płukać ubrania – najlepsze są środki piorące dla niemowląt;
  • unikać stresu,
  • nosić luźne i przewiewne ubrania,
  • usunąć z domu firany i dywany, aby ograniczyć ilość kurzu i roztoczy.

 

Więcej ciekawych artykułów na naszym blogu https://thebeautydoctors.pl/aktualnosci

 

Chciałabyś odświeżyć swoją cerę i nadać jej pięknego blasku? Spraw sobie zabieg oczyszczania wodorowego The Beauty Doctors! To Twoja chwila relaksu!