Wszystko na temat opryszczki – czym jest opryszczka? Skąd się bierze, jak ją leczyć i jak jej zapobiegać?

Wszystko na temat opryszczki – czym jest opryszczka? Skąd się bierze, jak ją leczyć i jak jej zapobiegać?

Jak szybko pozbyć się opryszczki? To pytanie zadaje sobie każdy, u kogo pojawią się na ustach pęcherzyki opryszczki. Występowanie tej choroby jest problemem, ze względu na obecnego w organizmie wirusa opryszczki, ale także ze względów estetycznych. Objawy opryszczki wargowej są niestety mocno widoczne. Sprawdź, jak radzić sobie z tą chorobą i jakie są przyczyny opryszczki?

Czym jest opryszczka?

Opryszczka to ogólna nazwa, której używa się do określania zakażeń opryszczką. To wykwit skórny, najczęściej w postaci krostki na górnej lub dolnej wardze. Jest to wirusowa choroba zakaźna, a zakażenia wirusami opryszczki są tak powszechne, że szacuje się, że nosicielami wirusa opryszczki jest około 80% populacji. Niektórzy ludzie przechodzą opryszczkę zupełnie bezobjawowo, a u innych pojawiają się wspomniane wcześniej krostki.

Jeżeli wirus dostanie się do organizmu człowieka, zostaje w nim już na zawsze. Nie ma możliwości wyleczenia tej choroby, jednak nawroty opryszczki można skutecznie leczyć. Niezbędne jest stosowanie odpowiednich leków przeciwwirusowych oraz maści lub kremów do nakładania miejscowo, bezpośrednio na wykwit.

Czym jest opryszczka?

 

Jaki wirus powoduje opryszczkę?

Jakie są jej przyczyny występowania opryszczki? Winny jest wirus opryszczki wargowej, a właściwie dwa spokrewnione ze sobą wirusy. Pierwszy to wirus HSV-1 (typu 1), a drugi to wirus HSV-2 (typu 2). Rozwinięcie tych skrótów to Herpes simplex virus, co oznacza wirus opryszczki zwykłej.

W przypadku zakażenia pierwszym typem wirusa rozwija się opryszczka wargowa. Z kolei przy zakażeniu wirusem typu 2, dochodzi do rozwoju opryszczki narządów płciowych. Choć zdarza się też na odwrót.

 

W jaki sposób dochodzi do zarażenia wirusem opryszczki?

Zarazić się wirusem opryszczki można poprzez bezpośredni kontakt z chorym. Wirus znajduje się wydzielinach, każdej osoby będącej nosicielem wirusa opryszczki. W przypadku dzieci zarażenie bywa niekiedy efektem zakażenia okołoporodowego. Wirus przenosi się wtedy z kobiety ciężarnej na płód lub noworodka.

W jaki sposób dochodzi do zarażenia wirusem opryszczki?

 

Pierwszy typ wirusa opryszczki przenosi się przez kontakt ze śliną osoby zakażonej, przez wydzielinę pęcherzykową, a także przez bezpośredni kontakt z błonami śluzowymi i skórą nosiciela wirusa. Ze wszystkich sposobów, najbardziej zaraźliwy jest kontakt z płynem z pęcherzyków. W praktyce to oznacza, że opryszczką można się zarazić, np. całując osobę zarażoną, pijąc z tej samej szklanki lub butelki.

Wirus typu drugiego przenosi się podczas kontaktów seksualnych lub w czasie porodu. Zakażenie wirusem opryszczki HSV-1, nie wyklucza, że w przyszłości zakażenia wirusem HSV-2.

 

Jakie są rodzaje opryszczki?

Opryszczka może przybierać różne postaci.

Wyróżnia się następujące typy opryszczki:

  • opryszczka błony śluzowej jamy ustnej i gardła – która występuje w postaci ostrego zapalenia błony śluzowej dziąseł i jamy ustnej, lub ostrego zapalenia gardła i migdałków podniebiennych, lub w postaci opryszczki na ustach
  • opryszczka narządu wzroku
  • opryszczka narządów płciowych
  • opryszczka skóry
  • nawracające zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
  • opryszczkowe zapalenie mózgu

 

Bliscy krewni opryszczki

W przypadku wirusa opryszczki nigdy nie wiemy, kiedy zaatakuje. Jego nosicielami może być nawet 80% społeczeństwa, ale tylko niewielka część zmaga się z widocznymi objawami opryszczki. Niestety nie wiadomo dlaczego tak jest, jednak pierwszy epizod wykwitów w okolicy ust może wystąpić w każdym momencie. Nawet jeśli przez wiele lat nie mieliśmy opryszczki, może się ona pojawić w każdej chwili. Kiedy wirus nie szpeci ust, przebywa w formie utajonej w końcówkach nerwów, np. w okolicy kręgosłupa. Widoczna opryszczka może pojawić się u nosiciela wirusa raz, może występować regularnie, ale może też nie pojawić się nigdy.

 

Jakie czynniki sprzyjają pojawianiu się opryszczki?

Wirus HSV 1 może powodować pojawienie się wykwitów, pod wpływem zmian gospodarki hormonalnej. To sprawia, że u niektórych kobiet opryszczka może pojawiać się regularnie, np. co miesiąc, przed lub w trakcie miesiączki.

Jakie czynniki sprzyjają pojawianiu się opryszczki?

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych zabiegów na https://thebeautydoctors.pl/oferta

 

Gdy wirus zostanie odpowiednio pobudzony, pojawia się na powierzchni skóry, najczęściej na górnej lub dolnej wardze. Początkowo opryszczka powoduje pieczenie lub ból w jednym miejscu, a następnie pojawiają się bolesne i swędzące pęcherzyki. Mogą być one dodatkowo wypełnione wydzieliną ropną. Na koniec opryszczka zamienia się w strupek, który zazwyczaj po kilku następnych dniach znika.

Wirus opryszczki, który jest w organizmie w postaci utajonej, czyli w stanie „uśpienia”. Wirus może aktywować się w sprzyjających temu warunkach.

Do reaktywacji wirusa mogą przyczynić się np.:

  • przemęczenie
  • zakażenia górnych dróg oddechowych
  • niedożywienie
  • miesiączka
  • wyziębienie
  • gorączka
  • ekspozycja na silne światło słoneczne
  • zabiegi stomatologiczne
  • urazy oraz operacje
  • silny, długotrwały stres

Nawrotom opryszczki można przeciwdziałać, unikając czynników, które mogą wywołać jej wystąpienie.

 

Jakie są objawy opryszczki wargowej?

Najczęściej występującą postacią zakażenia wirusem HSV-1 jest opryszczka wargowa, nazywana potocznie „zimnem”. Zwykle jej przebieg jest łagodny i nie towarzyszą mu żadne dodatkowe dolegliwości.

Jakie są objawy opryszczki wargowej?

 

Opryszczka objawia się w postaci jednego lub kilku pęcherzyków zapalnych, które znajdują się na wargach, na pograniczu błony śluzowej i skóry. Często opryszczka pojawia się w kąciku ust. Zanim jednak objawy staną się widoczne, może pojawić się swędzenie i pieczenie skóry w okolicy ust oraz zaczerwienienie w tym miejscu.

Opryszczka wargowa często nawraca. Objawy mogą pojawiać się 2 lub 3 razy w roku, a w niektórych przypadkach jeszcze częściej.

 

Ile trwa opryszczka?

Objawy zakażenia w przypadku opryszczki mogą pojawić się od 1 do 20 dni od kontaktu z osobą zakażoną. W większości przypadków jest to 7 dni. Opryszczka najbardziej zaraźliwa jest, kiedy znajduje się w fazie czynnej, czyli gdy widzimy u zakażonej osoby wykwity w formie pęcherzyków napełnionych płynem.

Opryszczka widoczna jest na ustach zwykle przez 7 do 12 dni i to właśnie w tym czasie możemy wspomagać się różnymi lekami i maściami, które w wielu przypadkach pomogą wcześniej usunąć opryszczkę z ust.

 

Co robić gdy wystąpią objawy opryszczki?

Gdy objawy opryszczki są łagodne, słabo nasilone, bez mocno widocznych na ustach zmian opryszczkowych, nie ma konieczności konsultacji z lekarzem. W takiej sytuacji można spróbować pozbyć się opryszczki, stosując preparaty, które dostępne są bez recepty, a nawet domowe sposoby na opryszczkę.

Co robić gdy wystąpią objawy opryszczki?

Co to jest brodawka łojotokowa? Sprawdź w naszym artykule!

 

Jeśli jednak pojawiające się zmiany są bardzo rozległe i towarzyszą im inne objawy, takie jak gorączka, bóle mięśni czy złe samopoczucie, dobrym pomysłem będzie zwrócenie się o pomoc do lekarza.

 

Jak leczyć opryszczkę?

Opryszczki nigdy nie da się całkowicie usunąć, ale można walczyć z pojawiającymi się raz na jakiś czas wykwitami. Sposób ich leczenia, zależy od tego jak bardzo rozległe będą zmiany i jak silne będą objawy opryszczki.

W przypadku łagodnych zmian na ustach stosować można miejscowo leki o działaniu przeciwwirusowym, które dostępne są bez recepty w aptece. Farmaceuta z pewnością pomoże wybrać najlepsze. Można wypróbować także preparaty wysuszające, jak maści na opryszczkę, czy kremy.

Jak leczyć opryszczkę?

Skuteczne mogą okazać się także domowe sposoby. Opryszczkę pomoże zwalczyć np. olejek herbaciany. Jeśli pojawiające się zmiany są rozleglejsze, a przebieg opryszczki cięższy, leczenie obejmuje podawanie leków przeciwwirusowych. Stosowane leczenie zmniejsza widoczne objawy opryszczki, ale nie eliminuje wirusa z organizmu.

 

Jak zapobiegać pojawianiu się opryszczki?

Nie zawsze da się uniknąć pojawienia się opryszczki, jednak można zmniejszyć ryzyko wystąpienia wykwitów, stosując zbilansowaną dietę, dobrze nawadniając organizm i nawilżając skórę, przestrzegając ogólnych zasad higieny np. częstego mycia rąk. Powinno się także unikać kontaktów fizycznych z zarażonymi osobami.

 

Powikłania po opryszczce

Wirus opryszczki bardzo łatwo się przenosi i lepiej go nie lekceważyć, ponieważ może powodować inne powikłania.

Jak zapobiegać pojawianiu się opryszczki?

 

Należy uważać, aby nie przetransportować wirusa z ust do oka, ponieważ grozi to zapaleniem rogówki, a w skrajnych przypadkach nawet jej owrzodzeniem. Może to zakończyć się utratą wzroku. W czasie wykwitu opryszczki można nadal używać np. pomadki, ponieważ wirusem zakażonym się jest przez cały czas, jednak oko jest zdrowe i lepiej, aby wirus nie dostał się do niego.

Więcej ciekawych artykułów na naszym blogu https://thebeautydoctors.pl/aktualnosci

 

Chciałabyś odświeżyć swoją cerę i nadać jej pięknego blasku? Spraw sobie zabiegi pielęgnacyjne w The Beauty Doctors! To Twoja chwila relaksu!