Czy kwasy i mezoterapia to dobre połączenie? Doradzamy
Wiele osób umawiających się na wizytę do kliniki medycyny estetycznej chce odmłodzić i ujędrnić skórę. W celu osiągnięcia tego efektu rekomendowane są dwa zabiegi – peeling chemiczny lub mezoterapia. W niektórych przypadkach jednak najlepszy efekt daje połączenie tych dwóch procedur. Oba zabiegi mają podobny efekt, jednak powinny być wykonywane przy uwzględnieniu potrzeb i wymagań pacjenta. Co zatem wybrać? Kiedy oba zabiegi mogą być łączone?
Mezoterapia – jak wygląda i kiedy warto się na nią zdecydować?
Mezoterapia to obecnie jeden z najpopularniejszych zabiegów w Polsce z zakresu medycyny estetycznej. To uniwersalny zabieg, który wykonuje się, aby nadać skórze sprężystości. Efekty widoczne są stosunkowo szybko, a cera zyskuje jędrność. Można ją przeprowadzać na różnych fragmentach ciała, jednak najczęściej wybiera się twarz wraz z dekoltem. Mezoterapia rekomendowana jest dla kobiet skarżących się na suchą i przebarwioną cerę. Sprawdzi się również w przypadku uciążliwych zmian trądzikowych. Szczególnym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest pogorszenie się stanu cery. Dzięki niej zmniejszona zostaje także ilość tkanki tłuszczowej gromadząca się w danych częściach ciała.
Przebieg zabiegu mezoterapii
W klinikach medycyny estetycznej oferuje się aktualnie trzy rodzaje mezoterapii:
- Igłowa.
- Bezigłowa.
- Mikroigłowa.
W każdy z powyższych przypadków cel jest taki sam, a więc pobudzenie skóry do odbudowy. Lekarz dociera do głębszych warstw, aplikując wybrany preparat, co umożliwia uzyskanie szybszych efektów. Najpopularniejsza jest mezoterapia igłowa, która daje najszybsze i najlepsze efekty. Lekarz wykonuje iniekcje igłą co 0,5-1,5 cm. Skutkuje to wzrostem elastyczności i jędrności. Pacjentki odwiedzając klinikę często liczą na właśnie taki efekt. W perspektywie długoterminowej koryguje zmarszczki, przywraca gładkość i gęstość skóry.
Do przeprowadzenia zabiegu wybiera się preparaty zawierające sam kwas hialuronowy, ewentualnie mieszkankę kwasu wraz z kofeiną, gliceryną czy witaminami. Osoba wykonująca zabieg wykonuje mikronakłucia specjalną igłą, która dociera do powierzchniowych warstw. Preparat dobrany indywidualnie do potrzeb pacjenta lub pacjentki jest wstrzykiwany pod skórę. Sam zabieg trwa od 30 do 60 minut. Po jego wykonaniu mogą wystąpić ewentualne zaczerwienienia lub podrażnienia. Z tej przyczyny lekarz zazwyczaj aplikuje dodatkowo maść znieczulającą. Podczas zabiegu odczuwalny jest minimalny dyskomfort. Lekarz nakłada krem znieczulający, który pozwala ograniczyć ewentualne wrażenia bólowe. Po zabiegu wykonywany jest również delikatny masaż, który pozwala na równomierne rozprowadzenie dobroczynnych substancji.
Efekty mezoterapii – czego można się spodziewać?
Mezoterapia, niezależnie od rodzaju i techniki zabiegu, ma jeden główny cel, a więc pobudzenie skóry do szybszej i efektywniejszej regeneracji. Zabieg pozwala na dotarcie dobroczynnych substancji tam, gdzie nie wchłaniają się już kosmetyki w formie naturalnej. Zastosowanie nakłuć lub mikronakłuć sprawia, że ciągłość i struktura tkanek nie zostają naruszone. Powstałe mikrokanaliki pozwalają na aplikację dobranej substancji, która jest odżywcza i daje szybkie efekty, które utrzymują się stosunkowo długo.
Mezoterapia znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku osób zmagających się z bliznami czy pozostałościami po schorzeniach dermatologicznych. Dzięki pobudzaniu skóry szybciej zachodzą procesy regeneracji. Skutkuje to przyspieszoną odbudową. Możliwość zastosowania mezoterapii w celu osiągnięcia danych efektów sprawia, że zabieg ten jest indywidualnie dobierany, w zależności od preferencji danej osoby. Lekarz rozpoznaje potrzeby skóry, a następnie rekomenduje preparat.
Peelingi chemiczne – czym są i kiedy znajdują zastosowanie?
Peelingi chemiczne cenione są za efekty i szybki proces wykonania. Co więcej, można je często powtarzać, w zależności od potrzeb i wymagań skóry. Jego zadaniem jest dogłębne oczyszczenie skóry i złuszczanie naskórka. Wykorzystuje się kwasy pochodzenia syntetycznego. Pozytywne efekty zabiegu widoczne są niemal od razu. Po zabiegu cera jest jędrniejsza, a naskórek delikatny i miękki. W tym przypadku istotną rolę odgrywa dobór preparatów. Niektóre mogą dotrzeć nawet do warstwy skóry właściwej. Peelingi chemiczne są również cenione z uwagi na stymulowanie produkcji kolagenu czy kwasu hialuronowego. Mają silne działanie antystarzeniowe, jeśli wykonywane są regularnie. To wybór dla osób, które obawiają się bardziej inwazyjnych zabiegów, a chcą uzyskać efekt podobny do mezoterapii. Rekomendowane są różne kwasy, w zależności od oczekiwanych efektów:
- Działanie przeciw fotostarzeniu się skóry i usuwanie przebarwień – w tym przypadku poleca się zastosowanie kwasów glikolowego, migdałowego lub retinowego.
- Na trądzik grudkowo-krostkowy poleca się kwasy salicylowy, migdałowy oraz pirogronowy.
- W przypadku trądziku aktywnego zastosowanie znajdą kwasy salicylowy, salicylowo-migdałowy czy azelainowy.
- Gdy na skórze są blizny zanikowe, wówczas specjalista doradzi wybór TCA.
- Osoby zmagające się z nadmiernym rogowaceniem powinny rozważyć zastosowanie kwasów salicylowego, migdałowego oraz glikolowego.
- Skóra łojotokowa to podstawa do zastosowania terapii kwasami salicylowym, pirogronowym, migdałowym, glikolowym i azelainowy.
Jak widać, wybór substancji jest spory i zależny od potrzeb pacjenta. Z tej przyczyny specjalista najpierw diagnozuje skórę i jej potrzeby, a następnie przystępuje do rekomendacji.
Czy peelingi chemiczne są skuteczne?
Regularne wykonywanie peelingów chemicznych jest bardzo skuteczne. Specjalista dobiera odpowiedni preparat, znając potrzeby wskazanego pacjenta. Efekty widać już po 1-2 tygodniach od momentu wykonania procedury. Cera jest promienna, odświeżona, a twarz wydaje się sporo młodsza. Ponadto zmarszczki ulegają spłaszczeniu, a zmiany trądzikowe zanikają.
Niemniej, są osoby, u których wykonanie zabiegu jest odradzane. Mowa o pacjentach zmagających się z szerokim spektrum problemów z regeneracją skóry. Należy pamiętać, że peeling to zabieg, który jest kontrolowanym podrażnianiem. Wobec tego powinny na niego zdecydować się osoby, u których procesy gojenia nie są zaburzone przez różne choroby. Mowa m.in. o nieleczonej niedoczynności tarczycy. Gdy metabolizm komórek zostaje spowolniony, odbudowa trwa znacznie dłużej. Jaki to może mieć efekt na skórze? Przede wszystkim różnego rodzaju podważenia czy blizn. Wówczas warto zdecydować się na mezoterapię.
Co wybrać – mezoterapię czy peelingi chemiczne?
Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, który zabieg warto wybrać. Wiele zależy od preferencji pacjenta oraz efektu, który stara się osiągnąć. W przypadku chęci uzyskania gładkiej cery pozbawionej zmian po trądziku lepszym rozwiązaniem będzie mezoterapia. Jej wybór jest również zalecany w przypadku dogłębnego oczyszczenia i nawilżenia. W przypadku chęci odświeżenia cery, nadania jej sprężystości oraz rewitalizacji, lepiej wybrać peeling.
Alternatywnie można rozważyć połączenie obu zabiegów. Wybierając w pierwszej kolejności peeling, skóra zostanie dogłębnie oczyszczona. Decydując się następnie na aplikacje substancji aktywnych za pomocą mezoterapii, można przyspieszyć regenerację skóry. Zdecydowanie się na połączenie zabiegów można osiągnąć bardziej spektakularny efekt. Rezultaty będą bardziej widoczne i będą utrzymywać się dłużej. Terapia łączona wymaga jednak konsultacji z lekarzem. Procedura zazwyczaj wygląda następująco:
- Naprzemienne odżywianie skóry. Najpierw następuje uzupełnienie składników odpowiedzialnych za regenerację i odbudowę.
- Zastosowanie peelingu chemicznego. Kontrolowane podrażnienie to ingerencja w metabolizm komórek.
Klinika medycyny estetycznej The Beauty Doctors https://thebeautydoctors.pl/o-nas/
Które aspekty należy wziąć pod uwagę, przy wyborze profesjonalnej kliniki?
Wybór odpowiedniej kliniki medycyny estetycznej to podstawa. Profesjonalne podejście do pacjenta polegające na zebraniu wywiadu, określenie celów i wymagań to absolutna podstawa. Zadaniem lekarza jest nie tylko konfrontacja oczekiwań z możliwymi do osiągnięcia efektami, ale również wysłuchanie i doradzenie najlepszego rozwiązania. Klinika powinna być bezpiecznym miejscem dla pacjenta, gdzie będzie się czuł komfortowo i swobodnie. Specjalista z obszaru medycyny estetycznej zadba o to, aby zabieg przyniósł naturalne i satysfakcjonujące efekty. Z dostępnej oferty dobierze zabieg, a gdy pojawia się taka konieczność, zaleci połączenie kilku procedur. Wszystkie zabiegi powinny być wykonywane przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Tylko wówczas efekt będzie odpowiedni, a cały zabieg przede wszystkim bezpieczny.
Warto pamiętać, że niezależnie od wybranego zabiegu, procedurę należy powtarzać regularnie. W tym przypadku kluczem do sukcesu jest systematyczność. Częstotliwość i intensywność zabiegów powinna zostać skonsultowana ze specjalistą. Występuje tzw. efekt addytywny. W klinice najważniejsi są pacjenci i ich oczekiwania wobec zabiegów. Zadaniem lekarza jest dobór odpowiednich technik, aby rezultat był w pełni zadowalający.